Den 14 december beslutade kommunfullmäktige om Växjö kommuns nya översiktsplan som beskriver hur kommunen fysiskt ska utvecklas de kommande åren.
- Bostadsbyggandet ska prioriteras till Växjö stad, Gemla och Ingelstad
- Översiktsplanen fokuserar även på god infrastruktur för kollektivtrafik samt gång- och cykelvägar så att du ska kunna ta dig fram utan bil. Bland annat pekar man ut en gång- och cykelväg mellan Gemla och Växjö som högt prioriterad, fler stationer i Växjö stad samt dubbelspår på järnvägen mellan Växjö och Alvesta.
- Växjö stad ska utvecklas som universitetsstad med ett stort och varierat utbud av bostäder, arbetsplatser, butiker, kultur, idrott och fritidsaktiviteter. Den största utvecklingen kommer att ske i Bäckaslöv, Västra Mark, södra delen av Växjö och Hollstorpsamt längs Teleborgsvägen.
- Ett starkt och framtidsinriktat näringslivska kunna etablera sig i attraktiva stadsmiljöer och de mer ytkrävande och störande verksamheter ska kunna expandera i området runt flygplatsen.
- Lammhult och Braås, Rottne och Ingelstad är orter som ska stärkas som bostads-, arbets-, handels-, och serviceort och som ska serva ett större område.
Detta är ett sammandrag av översiktsplanen och vill man se läsa mer kan man följa länken
https://vaxjo.se/trafik-och-stadsplanering/nyheter---trafik-och-stadsplanering/arkiv/2021-12-14-klart-sa-ska-vaxjo-kommun-utvecklas-pa-lang-och-kort-sikt.html
Tomten och snön gjorde entre tillsammans. Nisse och Ola kämpade på i det kyliga vintervädret. Nu är han på plats på Alexis.
Gemla Samhällsråd önskar alla en riktigt GOD JUL & ETT GOTT NYTT ÅR!
Kör stilla och var rädda o varandra!!
Gemla SR överlämnade blomma och boken om Näringslivet i Gemla under 1900-talet i samband med invigningen av Gemla Padel & gym.
Välkomna till Gemla och vi önskar er Lycka till!
På senaste styrelsemötet hade vi besök av Mattias Bengtsson som är ordförande i Moderatföreningen Södra. En ny uppdaterad tidsplan över byggnationsplaner för Gemla fick vi ta del av och nu finns den här för er som är intresserade att läsa.
- < Föregående
- Nästa >
Visar 1 till 5 av totalt 15 inlägg